Skip to content
pattern

Smart bezpečnostné riešenia v budovách

Avatar photo
Patrícia Jaššová
-
image 3 1

V dnešnom technologickom svete sú špičkové a smart bezpečnostné riešenia dôležitejšie ako kedykoľvek predtým. Základným dôvodom je potreba cítiť sa bezpečne a pohodlne 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

Moderné technológie nám poskytujú možnosť prispôsobiť a monitorovať svoje bezpečnostné systémy v objekte i jeho okolí či expresne reagovať na hrozby na pracovisku. Chcete vedieť, čo tieto systémy dokážu? Čítajte ďalej.

Ako fungujú smart bezpečnostné riešenia?

Inteligentné bezpečnostné systémy pre domácnosti a komerčné budovy sú zvyčajne napojené na mobilnú alebo počítačovú aplikáciu. Používateľ prostredníctvom nej monitoruje a spravuje zabezpečenie svojej budovy.

V praxi to môže znamenať, že používatelia na diaľku zistia, či počas ich neprítomnosti niekto do domu alebo budovy nevnikol. Dostanú informácie o tom, či boli otvorené dvere, rozbité okno, poškodený zámok alebo zapnuté svetlo, ktoré potom môžu byť automaticky alebo manuálne odovzdané polícii. Takisto môžu byť informované o poruchách na vodovodnej sieti, o náraste teploty v objekte či vznikajúcom dyme alebo úniku nebezpečných plynov.

Systém môže tiež proaktívne varovať používateľov pred možnými bezpečnostnými chybami, ako sú dvere, ktoré sa nezatvárajú správne, či jednotlivé komponenty, pri ktorých došlo k poruche. Bezpečnostné systémy môžu byť naprogramované tak, aby v prípade vzniku bezpečnostného incidentu alebo poruchy upozornili používateľa alebo kontaktovali priamo políciu.

frame 4881

Príklady smart bezpečnostných riešení

Vďaka technologickým inováciám už vo svete existuje množstvo vymožeností, ktoré nám uľahčujú život. Teraz sa spoločne pozrieme na niekoľko príkladov smart riešení, ktoré môžu byť implementované aj do bezpečnostných riešení vašej budovy.

Elektronická recepčná

Mnoho firiem zastáva názor, že prítomnosť profesionálnej recepčnej je pre dobrý imidž ich spoločnosti absolútne nevyhnutná. Avšak, fyzicky ani ekonomicky nie je možné, aby bol zamestnanec na recepcii neustále a je čoraz väčší problém nájsť kvalitných ľudí na túto pozíciu. Aj z týchto dôvodov firmy dnes siahajú po automatizovaných systémoch elektronickej recepčnej.

el recepcna

Ako to funguje?

Elektronická recepčná je v podstate zariadenie, pomocou ktorého nahrádzame na recepcii skutočného človeka. A to buď vo forme samoobslužného kiosku alebo vzdialene manažovaného zariadenia, ktoré víta Vašich hostí naživo a v reálnom čase. Môže za ním byť pripojený zamestnanec z pracoviska, z call centra či z úplnej inej krajiny.

Keď sa hosť dostaví na vašu recepciu, jednoducho klikne na obrazovku a zrealizuje check-in do budovy. Výsledkom je vydaný QR kód alebo prístupová karta, s ktorou sa návštevník dostane ku nájomcovi budovy. V prípade, že sa proces nepodarí zrealizovať, spustí sa živé video prepojenie. Na obrazovke sa zjaví niektorý z aktuálne voľných zamestnancov. Váš zamestnanec na to nepotrebuje žiadne špeciálne vybavenie: stačí mu softvér, počítač a internet.

Elektronická recepčná dokonca nemusí byť spustená ani dotykom, je možné nastaviť ju tak, aby sa zapla vždy, keď detekuje pohyb. Prípadne hosť na obrazovke rovno klikne na meno pracovníka, ktorého chce navštíviť.

Elektronickú recepčnú môžete využívať neustále alebo ju zapínať/vypínať v prípade potreby, keď váš zamestnanec na recepcii nestíha alebo tam nie je. Tak ako je množstvo vyhotovení a verzií, ponúka sa tiež množstvo jej využití.

Výhody elektronickej recepčnej
  • video spojenia sú zabezpečené a šifrované
  • kvalita obrazu a zvuku je vysoká a bez problémov so synchronizáciou pier
  • recepčný môže byť kdekoľvek na svete, môže obsluhovať niekoľko recepcií naraz
  • osobný kontakt s klientom aj bez fyzickej prítomnosti zamestnanca na recepcii
  • výrazne znižuje náklady na pokrytie recepcie
  • zvyšuje kvalitu ponúkaných služieb, softvér môže komunikovať v akomkoľvek jazyku
  • poskytuje detailné informácie o dianí na recepcii (prehľad o návštevách a návštevníkoch, čakacích dobách, úrovni spokojnosti návštevníkov atď.)

Monitoring obsadenosti

Monitorovanie obsadenosti, známe aj ako „počítanie ľudí“, je názov pre proces sledovania, koľko ľudí sa v danom čase vyskytuje v monitorovanom priestore..

Monitorovanie obsadenosti počíta ľudí, ktorí vstupujú a vychádzajú z priestoru (z miestnosti alebo z budovy), avšak okrem toho tento systém poskytuje cenný prehľad o tom, ako presne sa priestory využívajú. To umožňuje lepšie rozhodovanie pri rozdeľovaní zamestnancov, priestoru a zdrojov (napr. riadenie vykurovania, osvetlenia a ďalších služieb). Takisto je táto informácia kľúčová pri požiari či potrebe urgentnej evakuácie budovy.

Údaje sa môžu zhromažďovať v priebehu času, čo znamená, že obsadenosť miestností a využitie priestorov budovy možno v budúcnosti optimalizovať.

pco

Pult centrálnej ochrany (PCO)

PCO môžeme v jednoduchosti chápať ako automatizovanú strážnu službu, ktorá dokáže nahradiť alebo doplniť strážnikov a vrátnikov. Podstatou je pripojenie bezpečnostnej technológie v budove ku videopultu so vzdialeným dohľadom. Vďaka kamerovému a zabezpečovaciemu systému budete mať prehľad o pohybe a dianí v budove i jej okolí. Bezpečnostné firmy ponúkajúce PCO prostredníctvom moderných systémov neustále monitorujú dianie v budove a kontrolujú jednotlivé objekty pre maximalizáciu bezpečnosti. Keďže pozornosť človeka za kamerami klesá veľmi rýcho už po 15 minútach, poskytuje profesionálny softvér kvalitnú alternatívu k fyzickému stráženiu budovy. V prípade vyhodnotenia reálneho bezpečnostného incidentu, vyšle operátor dohľadového centra na objekt najbližšiu hliadku.


Zhrnutie

Sofistikované bezpečnostné systémy sú akoby ďalšou pomyselnou vrstvou pri zabezpečovaní objektov. Vďaka týmto smart riešeniam sa budete cítiť nielen bezpečne, ale aj pohodlne. V mnohých prípadoch dokážu úplne nahradiť rôzne fyzické služby. A hoci sú pri nich investičné náklady vyššie, v konečnom dôsledku vďaka výrazne nižším prevádzkovým nákladom dokážete veľa finančných prostriedkov ušetriť.


Zdroje:

https://lamarcosystems.com/news-insights/articles/4-ways-commercial-buildings-can-benefit-from-smart-security-systems

https://www.intelligentbuildingeurope.com/en/smart-building-news/smart-buildings-and-smarter-security.html

https://www.electronicsforu.com/electronics-projects/smart-receptionist-smartlock-system

https://www.azosensors.com/article.aspx?ArticleID=2510

https://www.securiton.sk/sluzby-a-produkty/pult-centralnej-ochrany/

https://www.patrolslovakia.sk/pult-centralnej-ochrany/

https://defensepro.sk/sk/sluzby/bezpecnostna-sluzba/pult-centralnej-ochrany/


Podobné články

Máte záujem
o naše riešenia?

Chcem konzultáciu