Skip to content
pattern

Optické káble a ich využitie ako komerčné osvetlenie

Avatar photo
Patrícia Jaššová
-
image 37

Optické káble sú dnes bežne dostupné a nájdeme ich v priemyselných objektoch, kanceláriách, ale aj v domácnostiach. Používajú sa na pripojenie k internetu alebo prenos audia či videa. Vedeli ste však, že ich môžete využiť aj na osvetlenie?

Vlastnosti optických káblov

  • Slúžia na bezstratový prenos dát.
  • Je možné použiť ich na omnoho väčšie vzdialenosti ako metalické káble.
  • Taktiež vďaka nim dosiahneme väčšie prenosové rýchlosti.
  • Optické káble sú oproti klasickým káblom ohybnejšie a odolnejšie voči mechanickému poškodeniu.
  • Signál prenášaný cez optické káble je odolnejší voči znehodnoteniu elektromagnetickým rušením.

Optické káble a osvetlenie

Optická kabeláž nemusí byť striktne využívaná iba na prenos zvuku či videa. Vďaka moderným postupom dokáže preniesť svetlo aj do útrob budov. Výhody využitia optických káblov na osvetlenie:

  • Všestrannosť a bezpečnosť: Optické káble je bezpečné používať aj vo vlhkom prostredí, napríklad pri bazénoch. Sú tiež bezpečné na dotyk a nevzniká pri nich riziko požiaru.
  • Nízka spotreba energia a jednoduchá údržba: S jednou žiarovkou napájajúcou viacero svetelných bodov je osvetlenie z optických vlákien nízkoenergetické a nenáročné na údržbu.
  • Kreativite sa medze nekladú: Optické káble môžu byť využité aj ako moderný, priam futuristický prvok, ktorý razom priláka pozornosť verejnosti.

Filament Mind, Wyoming

Príkladom je aj rozsiahla optická inštalácia od dizajnérov Briana W. Brusha a Yong Ju Lee pre slávnostné otvorenie Teton County Library vo Wyomingu. Táto inštalácia v zábleskoch farebného svetla vizualizuje vyhľadávanie v knižnici. Jej názov je Filament Mind. Bolo na ňu využitých viac ako 5 kilometrov optických káblov a 44 LED iluminátorov na zhromažďovanie, kategorizáciu a vykresľovanie vyhľadávaní z knižníc v celom štáte Wyoming do žiarivých farieb.

Kedykoľvek návštevník online knižného katalógu Teton County Library zadá nejakú otázku alebo konkrétne slová do vyhľadávania, príslušný kábel z Filament Mind sa rozsvieti. Ak osoba klikne na jeden z výsledkov vyhľadávania, rozsvieti sa ďalší kábel. K dispozícii je tiež darcovský režim, v ktorom celá expozícia bliká rôznymi farbami svetla, ako spôsob poďakovania súkromným darcom, ktorí umožnili projekt.


Hard Rock Cafe, Tulsa

Spoločnosť UFO Lighting navrhla a vyrobila 7,02 m vysoký luster z optických vlákien pre kasíno a hotel Hard Rock v Tulse v Oklahome. Pôsobivé, však?

group 4657

The Hilton Hotel, Staten Island

Hotely siete Hilton sú známe svojou špičkovou kvalitou a luxusom. Práve to inšpirovalo moderné a dizajnové osvetlenie, ktoré pre hotel pripravila spoločnosť UFO Lighting.

group 4657 1

V nádhernej hotelovej tanečnej sále je viac ako 3100 krištáľových gúľ osvetlených optickou kabelážou. Kryštály, ktoré merajú v priemere 60 mm, sú zavesené na vláknach a zapustené do stropu cez žľaby v tvare vĺn, aby vytvorili pocit okázalosti a luxusu.

O jedno poschodie vyššie je zo stropu zavesených 2 100 dutých sklenených guľôčok. Kombinácia loptičiek s priemerom 100 mm a 150 mm dokonale dopĺňa kozmopolitnú výzdobu trendového nočného klubu.


Zhrnutie

Optické káble majú množstvo vynikajúcich vlastností, vďaka ktorým sa portfólio ich využitia neustále rozširuje. Môžete ich využiť nielen na prenos dát, zvuku či videa, ale vytvoriť z nich aj okázalý interiérový prvok či doslova umelecké dielo.


Zdroje:


Podobné články

Máte záujem
o naše riešenia?

Chcem konzultáciu