Skip to content
pattern

Nepočítajte straty po požiaroch, radšej stavte na dôkladné protipožiarne zabezpečenie budovy

Avatar photo
Patrícia Jaššová
-
curasept web banners 5

obrázok – canva bank

O tom, že požiar je vážnou hrozbou a môže zapríčiniť veľké škody na životoch a majetku vieme všetci. A práve z tohto dôvodu by sme si mali svoj majetok dostatočne chrániť pred týmto, bohužiaľ veľmi častým živlom. Aj napriek tomu ale neustále pribúdajú nové prípady, kedy má požiar na historické, či moderné budovy katastrofálne následky. A pritom by sa tomu dalo ľahko zabrániť – najmä vďaka inštalácii protipožiarnych zabezpečovacích systémov. Tie sú v dnešnej dobe nevyhnutnosťou pre firmy a organizácie, ktoré chcú ochrániť svoje aktíva a postarať sa o bezpečnosť nielen svojich zamestnancov.

Podľa najnovších štatistík Hasičského a Záchranného Zboru SR (HaZZ SR) z januára 2023, až 50 % požiarov vzniká z nedbalosti a neopatrnosti dospelých osôb, 18 % z nezistených príčin a 12 % požiarov zapríčinia prevádzkovo-technické poruchy. Pričom počet výjazdov HaZZ SR rok, čo rok stúpa.

hasici

zdroj: https://www.facebook.com/photo/?fbid=511148747818068&set=pcb.511148784484731&locale=cs_CZ

Nevyčísliteľné škody na životoch a majetku

Najhorším scenárom pri požiari je ohrozenie ľudského života, a práve to zapríčinil horiaci sklad neďaleko Bratislavy. Až do zastabilizovania situácie ostalo okolie skladu evakuované. Halu sa nepodarilo zachrániť a ostala iba jej zrútená konštrukcia. V sklade zhorelo 700 ton plastov a 1500 drevených paliet. Evakuácia obyvateľov prebehla aj pri požiari bytového domu v hlavnom meste, kedy boli 3 osoby priotrávené dymom a prevezené do nemocnice.

O niečo náročnejšia situácia pri hasení požiaru nastáva v obchodných centrách a administratívnych budovách, kde sa nachádza naraz veľa ľudí. Nie je to tak dávno, čo požiar zasiahol obchodné centrum Korzo v Bratislave. Na mieste bolo zistené, že dôvod požiaru bol oheň šíriaci sa z kontajnera. Škoda, ktorá požiarom vznikla, bola predbežne vyčíslená na približne 500-tisíc eur. Pri požiari parkovacieho domu na Drieňovej ulici v Bratislave došlo k poškodeniu celkovej statiky budovy. V 46-ročnej budove chýbali požiarnotechnické zariadenia, ktoré by v prípade požiaru dokázali včas ohlásiť požiar alebo zabezpečiť odvod splodín.

03 obrauok

zdroj: https://www.asb.sk/wp-content/uploads/2023/02/TASR_Garaz_Drienova-1084×722.jpg z webu: https://www.asb.sk/aktualne/osud-poskodeneho-garazoveho-domu-na-drienovej-bude-znamy-uz-coskoro

Keď zhorí história, no láska ostane

Na jar tohto roku zasiahol požiar historické budovy v centre Banskej Štiavnice. Medzi nimi bol Pišlov dom, Základná umelecká škola, či Mineralogické múzeum Berggericht. Dôvodom bol s najväčšou pravdepodobnosťou skrat elektrického vedenia. Oheň sa rozšíril zo strechy historickej budovy a zároveň interaktívneho múzea s názvom “Banka lásky”, tzv. Pišlovho Domu, kedysi vstupnej brány do bane a zároveň bydliska Maríny Pišlovej. Tá je známa z najdlhšej ľúbostnej básne na svete – Marína od slovenského básnika Andreja Sládkoviča.

Oheň zasiahol aj niekoľko okolitých budov, čo vyústilo v škody na majetku v miliónoch eur. Našťastie nedošlo k vážnym zraneniam, a ani ku stratám na životoch. Nenávratné škody však utrpeli historické budovy, ktoré ostali zdevastovanými kultúrnymi pamiatkami a spolu s nimi bola bohužiaľ požiarom zničená aj veľká časť historického dedičstva. Niet pochýb o tom, že ak by bola budova riadne zabezpečená proti požiaru, nemuselo dôjsť k tak rozsiahlym škodám. Napriek tomu, že múry zhoreli, láska zostala.

04obrazok

zdroj: https://www1.pluska.sk/gal/regiony/takto-vyzera-oblubena-banka-lasky-banskej-stiavnici-poziari-zostanu-vam-oci-pre-plac/23?itm_brand=plus1&itm_template=article&itm_modul=article_gallery&position=1

Ako sa starať o budovy a zabezpečiť včasné hlásenie akéhokoľvek požiaru?

Ponuka elektronických zabezpečovacích systémov v dnešnej dobe už štandardne poskytuje ochranu pred nebezpečenstvom vzniku rozsiahleho požiaru alebo výbuchu. Jej súčasťou sú totiž rôzne typy senzorov – ionizačné, optické či tepelné požiarne detektory. O ich narušení dokáže systém včas informovať pomocou SMS, mobilnou aplikáciou, sirénou alebo priamo oznámením polícii.

Technológie pre zníženie dopadu požiaru na majetok a ľudské životy:

1. Detektory dymu a tepla: Tieto detektory sú navrhnuté tak, aby včas zaznamenali prítomnosť dymu, alebo zvýšenie teploty v budove. Detektory sú spolu s tlačidlovými hlásičmi požiaru pripojené k „mozgu“ systému a spolu tvoria EPS (elektronickú požiarnu signalizáciu). Systém následne odovzdá informáciu obsluhe v objekte, prípadne na miesto so stálou obsluhou.

2. Systémy automatického hasenia: Fungujú na princípe automatického spustenia hasiacich zariadení, v prípade detegovania požiaru. Vyústenia systému dokážu hasiacou látkou zastaviť prípadne úplne potlačiť požiar v mieste jeho vzniku.

3. Integrované systémy riadenia budovy: Tieto systémy umožňujú centrálne riadenie a monitorovanie rôznych bezpečnostných systémov, vrátane detektorov dymu a tepla, kamerových systémov a systémov na kontrolu vstupu.

4. Záložné zdroje energie: V prípade výpadku elektrickej energie by mohlo dôjsť k zlyhaniu zabezpečovacích systémov. Preto je dôležité mať záložné zdroje energie, ako sú generátory alebo batérie, ktoré udržujú systémy v prevádzke aj v prípade stratu pravidelnej dodávky elektrickej energie.

Aby boli zabezpečovacie systémy spoľahlivé a účinné, je dôležité pravidelne ich udržiavať a testovať. To zahŕňa kontrolu a výmenu batérií, kalibráciu detektorov dymu a tepla, a pravidelné testovanie funkčnosti hasiacich systémov. Protipožiarne zabezpečovacie systémy predstavujú kľúčovú súčasť ochrany budov pred požiarom. Je nevyhnutné, aby mala každá firma vlastný komplexný a dobre premyslený zabezpečovací systém, ktorý zahŕňa aj tieto protipožiarne technológie. Ochrana pred požiarom by mala byť prioritou pre každú budovu, pričom hodnota investície do zabezpečovacích systémov je často zanedbateľná v porovnaní s výškou škôd, ku ktorým môže pri požiari dôjsť.


Zdroje:


Podobné články

Máte záujem
o naše riešenia?

Chcem konzultáciu